OPERATOR PODESTU RUCHOMEGO
KA-Technical Group organizuje kursy dla przyszłych operatorów podestów ruchomych (zwyżek, podnośników). Zajęcia prowadzą wykwalifikowani instruktorzy z wieloletnim stażem w obsłudze i konserwacji podestów ruchomych. Obsługa podestów to odpowiedzialna praca, dlatego operatorzy muszą zdobyć odpowiednie kwalifikacje, które potwierdzą zdobyte przez nich umiejętności teoretyczne i praktyczne. Uprawnienia do obsługi podestów ruchomych (zwyżek, podnośników) uzyskuje się po zdaniu państwowego egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.
Podesty służą do bezpiecznego i wydajnego podnoszenia osób na wysokość, aby wykonać prace z platformy roboczej w wyznaczonym miejscu.
Podział kategorii uprawnień (zaświadczeń kwalifikacyjnych):
- podesty ruchome stacjonarne – dawna kategoria II P – Ważność uprawnień 10 lat
- podesty ruchome wiszące (uprawnia do obsługi podestów ruchomych wiszących oraz stacjonarnych) – dawna kategoria II P – Ważność uprawnień 10 lat
- podesty ruchome masztowe (uprawnia do obsługi podestów ruchomych masztowych oraz stacjonarnych) – dawna kategoria II P – Ważność uprawnień 10 lat
- podesty ruchome przejezdne – dawna kategoria IP – Ważność uprawnień 5 lat, w skład tej kategorii wchodzą następujące urządzenia:
- wolnobieżne (nożycowe, przegubowe, teleskopowe)
- samojezdne (montowane na pojeździe)
- przewoźne (tak zwane pająki, podczepianie pod samochód)
Wymagania od kandydatów na operatorów podestów ruchomych:
- ukończone 18 lat
- zaświadczenie lekarskie z brakiem przeciwwskazań do obsługi urządzeń technicznych oraz pracy na wysokości
- złożony wniosek o sprawdzenie kwalifikacji
Szczegóły kursu na podesty ruchome:
Szkolenie realizowane jest w ciągu jednego dnia i składa się z części teoretycznej i praktycznej. Zajęcia prowadzimy w Naszej placówce szkoleniowej w Lubinie jak również w miejscu wskazanym przez uczestników szkolenia na terenie całej Polski. Załatwiamy wszelkie formalności z UDT. Dodatkowo realizujemy zajęcia przypominające w dniu egzaminu UDT oraz jesteśmy obecni podczas całego egzaminu UDT.
Podczas kursu na podesty ruchome uczestnik poznaje:
- obowiązujące przepisy dotyczące urządzeń objętych zakresem szkolenia oraz zasady BHP,
- techniczne wiadomości dotyczące podstaw budowy urządzeń, ich charakterystyk oraz mechanizmów i urządzeń zabezpieczających,
- umiejętność czytania diagramów udźwigów,
- obowiązki operatora niezbędne do wykonania czynności przed przystąpieniem do pracy, w czasie pracy i po pracy,
- najlepsze praktyki przy obsłudze podestów ruchomych.
Zakres egzaminu UDT:
Egzamin UDT na operatora podestów ruchomych składa się z części teoretycznej i praktycznej. Pierwsza część jest w formie testu jednokrotnego wyboru – uczestnik otrzymuje 15 losowo wybranych pytań, aby zaliczyć tą część musi udzielić poprawnych odpowiedzi na 11 pytań. Część praktyczna podzielona jest na dwie części:
- część pierwsza – zaprezentowanie na urządzeniu lub przy nim w sposób bezpieczny jednej czynności z zakresu obsługi technicznej codziennej,
- część druga – wykonanie zadania praktycznego podczas którego komisja egzaminacyjna oceni prawidłowość wykonanych manewrów i czynności związanych z praktyczną obsługą urządzenia.
Wynik egzaminu uczestnik poznaje bezpośrednio po egzaminie. Pozytywnie zaliczony egzamin nadaje uprawnienia do obsługi podestów ruchomych (zwyżek, podnośników).
KA-Technical Group
ul. Marii Skłodowskiej – Curie 91 i
59-300 Lubin
KONTAKT
Tel: + 48 506-045-043
Tel: + 48 696-085-022
E-mail: biuro@ka-technical.com